
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 5.1 mm |
| Width | 6 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -35 °C |
| Height | 1.45 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 50 V |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 500 µm |
| Insulation Resistance | 500 MΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Contact Material(Contact Finish) | Bronze |
| Pitch | 500 µm |
| Current Rating | 300 mA |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Straight |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 10 months ago) |
| Gender | Receptacle |
| Number of Contacts | 10 |
| Connector Type | Receptacle |
| Number of Positions | 10 |
| Number of Rows | 2 |
| Row Spacing | 6 mm |
| Housing Material | Polymer |
| Contact Resistance | 60 mΩ |
| Housing Color | Black |
| Mated Stacking Heights | 1.5 mm |
| Contact Voltage Rating (AC) | 50 V |
| Contact Pitch | 0.5 mm |
Stock: 32
Distributors
pcbx
Unit Price$0.51514
Ext.Price$0.51514
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.51514 | $0.51514 |
| 10 | $0.40454 | $4.04540 |
| 25 | $0.36681 | $9.17025 |
| 50 | $0.33260 | $16.63000 |
| 100 | $0.30157 | $30.15700 |
| 300 | $0.28747 | $86.24100 |
| 500 | $0.27403 | $137.01500 |
| 1000 | $0.25870 | $258.70000 |
